Wakacyjny raport frankowy i garść przydatnych linków

Okres wakacyjny rozleniwia 😊 Oczywiście nie na tyle, żeby zapomnieć o płaceniu rat kredytu. Raport w lipcu się nie pojawił, ale moje 357,33 CHF posłusznie powędrowały do banku i w lipcu, i w sierpniu.  Także do spłaty pozostało „raptem” 134 582,40 CHF. Naprawdę kwota chudnie w oczach (taki czarny humor…).

To co było bardzo przyjemne w lipcu, który akurat niespecjalnie nas rozpieszczał pogodowo, to umocnienie PLN na koniec tego miesiąca. Franki można było kupować za 3,74, a na początku sierpnia nawet za 3,69. Takie niespodzianki to ja lubię 😊 W tym artykule można przeczytać, dlaczego tak się zadziało:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Frank-wczoraj-bezpieczna-przystan-jutro-goracy-kartofel-7536133.html

Są tam również przewidywania, jak dalej będzie się kształtowała wartość CHF. Czytając to powściągałam swój optymizm, bo zachowania światowych inwestorów w stosunku do CHF to jedno, a zaufanie do PLN to drugie (w Polsce również wiele się działo w tym czasie). Ale „trzymałam kciuki”, żeby trend się utrzymał. No i wszystko pięknie, aż nastał sierpień i zrobiło się dużo cieplej. A temperaturę postanowili nam podnieść również swoimi „rozmowami” prezydent Donald Trump i przywódcy Korei Północnej. Szkoda, że odbywa się to naszym kosztem, o czym tutaj:

http://forsal.pl/artykuly/1063484,jaki-jest-wplyw-korei-polnocnej-na-rynki-finansowe.html

Także po raz kolejny mamy przykład na to, jak wiele czynników i zmiennych wpływa na kształtowanie się wartości walut. Konia z rzędem temu, kto jest w stanie cokolwiek przewidzieć.

W sierpniu znowu wypłynął temat „ratowania” frankowiczów przez polityków. Tego nawet nie skomentuję, bo (napiszę to bardzo otwarcie) szkoda mi czasu na analizowanie rozwiązań, które mogą się zmienić jeszcze tysiąc razy. Będzie podpisana ustawa, to będzie konkret do rozważenia. Mam ciekawsze rzeczy, na które mogę „przepalić” czas.

Jeśli macie wolną chwilę, to w zamian proponowałabym się zapoznać z pomysłami na kredyt w CHF Marcin Iwucia i Macieja Samcika. Obaj mają po siedem pomysłów na kredyt we frankach. Ja nadal się trzymam swojego, ale warto znać ich koncepcje:

7 sposobów na kredyt we frankach – blog Marcina Iwucia

Siedem opcji dla frankowicza – blog Macieja Samcika

Jeśli zainspirowały Was wpisy Marcina i Maćka do działań, chętnie zapoznam się z Waszymi pomysłami. Napiszcie koniecznie komentarz!

W sierpniu został opublikowany raport BIK. Wynika z niego, że nadal frankowicze są wzorową grupą kredytobiorców. Tylko 1,4% kredytów ma opóźnienie w spłacie powyżej 90 dni. Zmniejsza się liczba osób spłacających kredyt mieszkaniowy we frankach, jest nas o 17 tys. mniej niż przed rokiem.

Więcej interesujących faktów z raportu BIK znajdziecie pod tym linkiem.

bik_kredytobiorcy_frankowi_infografika_czerwiec2017

 

I to by było na tyle. Do końca wakacji zostało niewiele już czasu. Życzę i Wam i sobie jeszcze kilku gorących dni (choć właśnie pada deszcz) i oczywiście nieustannie spadającego kursu franka!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s